ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΥΓΕΙΑΣ

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι υποχρέωση υποβολής Ατομικού Δελτίου Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) έχουν ΜΟΝΟ οι γονείς των μαθητών που θα φοιτήσουν στην Α΄ τάξη (για τους οποίους αποτελεί και δικαιολογητικό εγγραφής) και στη Δ΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου κατά το επόμενο σχολικό έτος.

Την ευθύνη συμπλήρωσης του Α.Δ.Υ.Μ. φέρουν παιδίατροι ή γενικοί ιατροί ή σε ειδικές περιπτώσεις, παθολόγοι ανεξαρτήτως μονάδας ή φορέα που υπηρετούν ή συνεργάζονται, καθώς και ανεξάρτητοι ιδιώτες ιατροί των ανωτέρω ειδικοτήτων. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις, για λόγους προσβασιμότητας, είναι δυνατή η συμπλήρωση του Α.Δ.Υ.Μ. και από ιατρούς άλλων ειδικοτήτων.

Ο συνοδός γονέας ή κηδεμόνας πρέπει να γνωρίζει το ιατρικό ιστορικό του μαθητή και να προσκομίσει κατά την εξέταση το βιβλιάριο υγείας (των εμβολίων) του παιδιού.

Αντίγραφο του Α.Δ.Υ.Μ. πρέπει να φυλάσσεται από το γονέα ή κηδεμόνα στο βιβλιάριο υγείας του παιδιού.

Επισημαίνεται ότι το «Φύλλο Ιατρικής Εξέτασης για το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή» το οποίο συνοδεύει το «Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή», αφού συμπληρωθεί και υπογραφεί από το γονέα/κηδεμόνα και το γιατρό, φυλάσσεται στο αρχείο της Μονάδας Υγείας ή του ιδιώτη ιατρού και δεν επιστρέφεται στο Σχολείο.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν μετά την κατάθεση του Α.Δ.Υ.Μ. στο Σχολείο, επέλθει μεταβολή της κατάστασης υγείας του μαθητή ή των παραγόντων κινδύνου, οι γονείς/κηδεμόνες υποχρεούνται να καταθέσουν άμεσα νέο, επικαιροποιημένο Α.Δ.Υ.Μ.

Το Α.Δ.Υ.Μ. κατατίθεται υποχρεωτικά στο Σχολείο το αργότερο ως το τέλος Σεπτεμβρίου.

Λήψη εντύπου ΑΔΥΜ

Ο Δ/ντής