Η Βιβλιοθήκη μας

Ο σκοπός της σχολικής βιβλιοθήκης είναι :

• - να προσφέρει στους μαθητές ένα χώρο μάθησης, πληροφόρησης, γνωριμίας και εξοικείωσης με το βιβλίο

- να προσφέρει στους εκπαιδευτικούς πηγές πληροφόρησης και κατάλληλα μέσα για το σχεδιασμό νέων μεθοδολογιών στις διαδικασίες μάθησης
- να προσφέρει στο εκπαιδευτικό σύστημα έναν τρόπο προώθησης της αλλαγής του εκπαιδευτικού περιβάλλοντος του σχολείου και αναμόρφωσης των προγραμμάτων σπουδών μέσω της ένταξης της σχολικής βιβλιοθήκης.

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
Η σχολική μας βιβλιοθήκη λειτουργεί κάθε Δευτέρα (ώρες 9.40 με 10.00) και οποιαδήποτε άλλη ώρα, μετά από συνεννόηση με την υπεύθυνη εκπαιδευτικό (Ελισάβετ Πατσάκα ).
Oι μαθητές-τριες έχουν τη δυνατότητα να δανείζονται βιβλία από τις παρακάτω κατηγορίες:

? Λογοτεχνία για παιδιά
? Πληροφοριακά για παιδιά (Επιστήμες, Ιστορία, Γεωγραφία, Λαογραφία, Αθλητισμός, κ,α)
? Μυθολογία
? Παραμύθι

ΚΑΝΟΝΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΑΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

1. Μέλη της βιβλιοθήκης μπορούν να γίνουν οι μαθητές ?τριες αλλά και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου.

2. Όλα τα παιδιά έχουν δικαίωμα δανεισμού στην κεντρική βιβλιοθήκη. Τα παιδιά της Γ2 τάξης έχουν το δικαίωμα επιπλέον να δανειστούν εσωτερικά κι από την βιβλιοθήκη της τάξης τους με ευθύνη της εκπαιδευτικού της τάξης..

3. Η πρόσβαση στη συλλογή της βιβλιοθήκης είναι ελεύθερη. Οι μαθητές μπορούν να αναζητήσουν το υλικό που τους ενδιαφέρει στα ράφια της βιβλιοθήκης .

4. Ο δανεισμός γίνεται με σειρά προτεραιότητας και ο κάθε μαθητής δανείζεται ένα μόνο βιβλίο και μόνο για τον εαυτό του για 15 μέρες. Έχει δικαίωμα ανανέωσης για άλλες 15 μέρες.

5. Ο μαθητής που δεν παρέδωσε το βιβλίο με τη λήξη της προθεσμίας δεν έχει δικαίωμα άλλου δανεισμού.

6. Αν ψάχνουμε ένα συγκεκριμένο τίτλο και δεν τον βρίσκουμε, ζητάμε τη βοήθεια της υπεύθυνης εκπαιδευτικού.

7. Οι μαθητές είναι υπεύθυνοι για τα βιβλία που χρησιμοποιούν. Υπογραμμίσεις ή σημειώσεις στα βιβλία δεν επιτρέπονται.

8. Μέλος που χάνει ή καταστρέφει ένα βιβλίο, υποχρεούται να το αντικαταστήσει από το εμπόριο ή να το αναπληρώσει με ένα δικό του αντίστοιχης αξίας.

9. Τη μέρα και την ώρα δανεισμού καθορίζει, σύμφωνα με το πρόγραμμα των μαθημάτων, και ανακοινώνει η υπεύθυνη και είναι η ίδια κάθε βδομάδα.

10. Οφείλουμε να σεβόμαστε όλους τους παραπάνω όρους, διαφορετικά χάνουμε την ιδιότητά μας ως μέλη της σχολικής βιβλιοθήκης.