Α? ΤΑΞΗ : ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΡΑ

10 n

Α? ΤΑΞΗ ? ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ : ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΡΑ

Το «Παραμύθι χωρίς σύνορα» είναι ένα εγχειρίδιο πρωτογενούς πρόληψης για παιδιά προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας . Πρόκειται για μια ιστορία 6 ηρώων που καλούνται να προσαρμοστούν σε νέες συνθήκες ζωής και να επιβιώσουν με την συνεργασία, την αποδοχή και την αλληλοβοήθεια .Έτσι δίνεται η δυνατότητα στα παιδιά για να κατανοήσουν τον χαρακτήρα τους , να διαπραγματευτούν θέματα της καθημερινότητας τους με σκοπό να προσεγγίσουν ζητήματα όπως η διαφορετικότητα ,η συνεργασία, η συλλογικότητα ,η επίλυση συγκρούσεων, η ατομική και κοινωνική ευθύνη, αναπτύσσοντας με τρόπο δημιουργικό και βιωματικό τη φαντασία τους.

Το πρόγραμμα προσαρμόστηκε στις ανάγκες της ομάδας που αποτελείται από 15 μαθητές και μαθήτριες της Α ? τάξης του σχολείου μας. Η διάρκεια του ήταν περίπου 7 μήνες (Οκτώβριος 2017 ? Μάιος 2018) και κάθε εβδομάδα δύο ώρες στα πλαίσια της Ευέλικτης ζώνης με την Εκπαιδευτικό και Μουσικό Ελευθερία Παπαδημητρίου. Δραστηριότητες ήταν η Φιλαναγνωσία , η Μουσικοκινητική αγωγή, τα Εικαστικά, το Θέατρο κ. α . Στόχος μας να πραγματοποιούν άνετα τις δραστηριότητές τους και να χωρίζονται σε μικρές ομάδες ανάλογα με την κάθε ενότητα του παραμυθιού για να διευκολύνεται η επικοινωνία τους ,η δραματοποίηση, το θεατρικό παιχνίδι, το κουκλοθέατρο κ.τ.λ. Χρησιμοποιήθηκε ως βασική μέθοδος προσέγγισης ο βιωματικός τρόπος μάθησης, αξιοποιώντας ποικίλες τεχνικές για να αναδείξει τα θέματα που πραγματεύεται κάθε ενότητα.