7ος ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ - ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑΣ ΑΓΓΕΛΙΔΟΥ

7ος ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ ( ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ) -  ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑΣ ΑΓΓΕΛΙΔΟΥ

Οι εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ διοργάνωσαν για έβδομη συνεχή χρονιά ετήσιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα φιλαναγνωσίας με τη μορφή διαγωνισμού και στόχο την καλλιέργεια της φιλικής σχέσης των παιδιών με τη λογοτεχνία και εν τέλει την αγάπη τους για το βιβλίο, καθώς και τη γνωριμία τους με το έργο αξιόλογων συγγραφέων της παιδικής λογοτεχνίας.

Ο Μαραθώνιος Ανάγνωσης αποτελεί ένα ολοκληρωμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα λογοτεχνίας . Υποστηρίζει και ενισχύει το πρόγραμμα Φιλαναγνωσίας των μαθητών εξυπηρετώντας τους στόχους του. Το πρόγραμμα του Μαραθωνίου δεν περιορίζεται μόνο στην ανάγνωση, αλλά δίνει αφορμή και κίνητρο στον δάσκαλο να εργαστεί με την ομάδα του διαθεματικά, να καθοδηγήσει τα παιδιά να εξετάσουν το θέμα από πολλές πλευρές, να ερευνήσουν, να μοιραστούν και να ανταλλάξουν σκέψεις και απόψεις, να αναπτύξουν διάλογο με στόχο να γίνουν ενεργητικοί αναγνώστες. Επιπλέον, δίνει τη δυνατότητα γνωριμίας με καταξιωμένους συγγραφείς.

Συγκεκριμένα η Στ? τάξη του σχολείου μας, μετά από 6 μήνες φιλαναγνωσίας και πολλών δραστηριοτήτων, δέχτηκε στην τάξη με πολύ χαρά την κ. Μαρία Αγγελίδου, συγγραφέα των βιβλίων του διαγωνισμού (Ιστορίες που τις είπε ο πόλεμος, από τη σειρά ιστορικών παραμυθιών και  Μαύρο, από τη σειρά «Το Βυζάντιο σε έξι χρώματα») με στόχο τη γνωριμία και τον διάλογο με τα παιδιά.

Τελειώνοντας να πούμε με μεγάλη χαρά ότι το σχολείο μας κέρδισε τον μαραθώνιο ανάγνωσης με έπαθλο πάνω από 100 βιβλία για τη βιβλιοθήκη του σχολείου από τις εκδόσεις Μεταίχμιο. Ευχαριστούμε θερμά και τις εκδόσεις και τη συγγραφέα Μαρία Αγγελίδου για την προσφορά τους στη γνώση μας . Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά !

Προβολή παρουσίασης