Βραβείο διαγωνισμού ορθογραφίας

Βραβείο διαγωνισμού Ορθογραφίας 2014

Ο Διαγωνισμός Ορθογραφίας 2013-2014 απευθύνεται σε παιδιά της Ε' και της ΣΤ' τάξης των Δημοτικών Σχολείων του Δήμου Καβάλας. Πέρσι είχε πραγματοποιηθεί πιλοτικά σε τρία  σχολεία (2ο - 15ο - 25ο) και φέτος πραγματοποιήθηκε σε όλα τα Δημοτικά Σχολεία του Δήμου Καβάλας. Συνολικά πάνω από 1200 μαθητές και μαθήτριες διαγωνίσθηκαν αρχικά σε δυο φάσεις στα σχολεία τους από όπου προέκυψαν οι 120 καλύτεροι ορθογράφοι οι οποίοι διαγωνίσθηκαν το πρωί της Κυριακής. Μετά από τον πρωινό γύρο και την αξιολόγηση των γραπτών από ομάδα εθελοντών εκπαιδευτικών, 29 παιδιά διαγωνίσθηκαν στον απογευματινό τελικό. Το γνωστικό επίπεδο των παιδιών ήταν απολύ υψηλό καθώς χρειάσθηκε να γίνουν 6 γύροι με συνεχώς αυξανόμενο επίπεδο δυσκολίας λέξεων για να προκύψουν οι 3 νικητές του Διαγωνισμού.

Την πρώτη  θέση έλαβε η Τσιπιζίδου Χαρίκλεια μαθήτρια του 13ου Δ.Σ. Καβάλας την οποία βράβευσε ο Δήμαρχος Καβάλας Κος Κωστής Σιμιτσής

ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ