Let's do it Greece (Καβάλα)

lets-doit
Let's Do It Greece

Εθελοντική Δράση Καθαρισμού
Let's do it Greece

To 13o Δημοτικό σχολείο Καβάλας ως φορέας του οργανισμού και με τη βοήθεια του Δήμου Καβάλας συμμετείχε στην πανελλαδική εθελοντική δράση καθαρισμού Let's do it Greece που διοργανώθηκε την Κυριακή 26 Απριλίου 2015. Με πρωτοβουλία της Ε? τάξης αναβαθμίσαμε το πάρκο της γειτονιάς μας στη Δεξαμενή με διάφορες δράσεις (καθαρισμός από σκουπίδια , πέτρες και χόρτα, άσπρισμα και ζωγραφική τοίχων κ.α ). Αρχικός μας στόχος παραμένει και η δράση καθαρισμού και ζωγραφικής του σχολείου μας που θα πραγματοποιηθεί προσεχώς.

Η συγκεκριμένη εθελοντική εκστρατεία έχει υιοθετηθεί από χιλιάδες πολίτες και εκατοντάδες εθελοντικές ομάδες, περιβαλλοντικές οργανώσεις, σχολεία και φορείς σε όλη την Ελλάδα. Σκοπός της είναι μέσα σε μια μέρα όλοι οι πολίτες να συντονιστούν ταυτόχρονα σε όλη την Ελλάδα πραγματοποιώντας εθελοντικές δράσεις καθαρισμού, εξωραϊσμού και αισθητικής αναβάθμισης σε κάθε γωνιά της χώρας.

Το ''Let's do it World'' αποτελεί τη μεγαλύτερη και πιο ταχέως αναπτυσσόμενη εθελοντική καμπάνια περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης σε παγκόσμια κλίμακα με συμμετοχή 108 χωρών και 8.000.000 εθελοντών. Κάθε χρόνο, χιλιάδες πολίτες από κάθε μεριά του πλανήτη, καθαρίζουν τις χώρες τους, περνώντας μήνυμα βελτίωσης και προστασίας του φυσικού και αστικού περιβάλλοντος.
Συγχαρητήρια, λοιπόν στα παιδιά και στους γονείς!

www.letsdoitgreece.org/

www.kavala.gov.gr/