ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ!

volunt-coverΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ!

ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ!

Φέτος η Ε? τάξη του σχολείου μας ασχολήθηκε με το καινοτόμο πρόγραμμα «Εθελοντισμός : Αξία ζωής ? Γινόμαστε εθελοντές ?προσφέρουμε γέλια και χαρές». Το σχολείο μας, σαν φορέας του Let?s do it Greece, πέρα από τις 26 Απριλίου 2015 που αναβάθμισε το πάρκο της γειτονιάς μας στη Δεξαμενή ,οργάνωσε διάφορες δράσεις και στο χώρο του σχολείου με τη βοήθεια των παιδιών των άλλων τάξεων και των γονιών τους.

Τους αξίζει συγχαρητήρια!

Οι δράσεις στο σχολείο μας:

1. Φύτευση σε γλάστρες και στη σχολική αυλή.
  2. Οργάνωση καθαρισμού της αυλής και των τάξεων.
  3. Αισθητική βελτίωση του σχολικού χώρου με βάψιμο και ζωγραφική εξωτερικών τοίχων και τάξεων.
  4. Συνεργασία με άλλα σχολεία της περιοχής.
  5. Διαλογή απορριμμάτων σε ανακυκλώσιμα και μη, μεταφορά των ανακυκλώσιμων στον πλησιέστερο κάδο ανακύκλωσης, έρευνα σχετικά με τη μείωση των απορριμμάτων.
  6. Οργάνωση εργαστηρίου χειροτεχνίας με ανακυκλώσιμα υλικά (trash art ? «υπάρχουν και χρήσιμα σκουπίδια»)- Δημιουργία αυτοσχέδιων μουσικών οργάνων.
  7. Οργάνωση ομάδας «δημοσιογράφων» από μαθητές του σχολείου που καλύπτουν και δημοσιεύουν τις δράσεις για την Εβδομάδα Εθελοντισμού.
  8. Συμμετοχή στις δράσεις των Εθελοντών  Δασκάλων της Καβάλας στο πάρκο του Αγ.Γεωργίου.
  9. Συζήτηση αποτελεσμάτων και δράσεων.
  10. Καταγραφή εμπειριών και συναισθημάτων.

Προβολή παρουσίασης προγράμματος