ΣΠΟΡΟΓΝΩΣΙΑ

ΣΠΟΡΟΓΝΩΣΙΑ

Στο 13ο Δ.Σ Καβάλας, στα πλαίσια της Ευέλικτης ζώνης με θέμα «Εθελοντισμός : Αξία Ζωής», οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε? τάξης  μαζί με τη δασκάλα τους Ελευθερία Παπαδημητρίου είχαν τη χαρά να ασχοληθούν και με τον περιβαλλοντικό εθελοντισμό. Συνεργός μας ο φίλος μας και γεωπόνος Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος που τον ευχαριστούμε θερμά, ο οποίος  επισκέφτηκε το σχολείο μας και μας πρόσφερε ένα εξαίρετο μάθημα σπορογνωσίας. Δημιουργήσαμε λοιπόν ένα σπορολόγιο  με διάφορους σπόρους (σπανάκι, άνηθο, ρόκα, καρότο, πράσο κ. α) και φυτέψαμε  βασιλικούς και λουλούδια σε δικές μας γλάστρες. Ευχαριστούμε θερμά επίσης και τον χορηγό μας Μάκη Περτζεμλίδη που μας πρόσφερε τους σπόρους από το κατάστημά του.