ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤ ΤΑΞΗΣ

13285789 1056172621122099 1381932441 n
ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤ ΤΑΞΗΣ ΛΑΟΓΡΑΦΙΑ

« ΛΑΟΓΡΑΦΙΑ ? ΛΑΪΚΗ ΤΕΧΝΗ : Ένα ταξίδι πίσω στο χρόνο! »

Διάρκεια : Οκτώβριος 2015 ? Μάιος 2016

Σκοπός : Στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης και κατά το σχολικό έτος 2015-2016 θα υλοποιηθεί ένα καινοτόμο Πολιτιστικό πρόγραμμα με σκοπό την επαφή των μαθητών με τη λαϊκή τέχνη, παιχνίδια, παροιμίες, ιστορίες, ήθη και έθιμα του τόπου μας και την ευαισθητοποίησή τους στη λαϊκή παράδοση και πολιτισμό.

Με τον τρόπο αυτό θα γίνει κατανοητή η επίδραση της λαογραφίας στο σύγχρονο τρόπο ζωής και νοοτροπίας των ανθρώπων και η αδιάσπαστη συνέχεια του ελληνικού πολιτισμού και σοφίας του λαού μας στο πέρασμα των αιώνων.

Προγραμματίστηκαν ήδη οι εκπαιδευτικές επισκέψεις των σημαντικότερων μνημείων (Λαογραφικό Μουσείο Καρβάλης και Ξυλαγανής ). Τέθηκαν οι διδακτικοί στόχοι (εξοικείωση με ιστορικούς χώρους, ανάπτυξη εικαστικών δεξιοτήτων με δραστηριότητες όπως ψηφιδωτά, κολάζ, κατασκευή ομοιωμάτων ? μακετών ,ζωγραφική αγγείων, χρήση χαρτών κ .α),τα υλικά και τα μέσα που θα χρησιμοποιηθούν, το σχεδιάγραμμα ? πλάνο των ενοτήτων διδασκαλίας κ .α.

Δείτε την ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ